Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Prostitutka bohyně I. díl

15. 11. 2008

Víte, ale že tomu bylo původně jinak? Inu, ne nadarmo se prostituce označuje za nejstarší řemeslo světa. Měli bychom se k těmto ženám sklánět a uctívat je.

Ale proč vlastně?
Protože prostituce se v mnoha krajinách považovala za posvátnou, přirozenou jako jídlo a pití. Dívkou provozující hříšné řemeslo nikdy nikdo neopovrhoval. Naopak často byla zasvěcena bohům. Neomezené ukájení pohlavního pudu patřilo mezi výsady vznešených žen z nejvyšších vrstev, proto mnohé měly královskou krev.

Každá země vykazovala svá specifika, kupříkladu v Indii se žena v určitém věku rozhodla pro manželství, či pro lásku, což znamenalo odevzdání se bohům - prostituci.

V Mezopotámii se hlásalo, že žena by měla poznat alespoň jednou v životě rozkoš a také by neměla jít do manželství nezkušená. Proto dívky odcházely do chrámů, kde čekaly na svou noc. Některé se dočkaly záhy, jiné čekaly i řádku let. Záleželo na přitažlivosti dívky. Chrámová prostituce ve starověku se stala nejznámější institucí pro vykonávání tohoto řemesla.
Dívky se vydávaly na tuto dráhu s vidinou věna, či výhodného sňatku. Dokázaly si vydělat slušný peníz a pak se dobře provdaly. Někdy i dokonce za muže s královskou krví.

Prostituce však největší roli hrála v Athénách a Korinthu, v onom zlatém věku řecké kultury. Ovládala nejdůležitější oblasti tehdejšího života. Patřila mezi způsob boje proti homosexualitě.
Kdo tušil, že Solón zřídil jako první nevěstinec, takzvaný lék proti homosexuálům?
Pracovaly v něm otrokyně za minimální vstupné. Solón, tím chtěl také zabezpečit slušné mladé ženy.


Již tehdy se dělily prostitutky do třech skupin:

1. dikteriady - obyvatelky nevěstinců, vhodné pro nižší úředníky, které získávaly velmi nízké příjmy. Přitom platily daně a musely snášet kontroly.
2. auletridy - tanečnice a hráčky na flétnu.
3. hétery - nejvznešenější, nepodléhaly žádným pravidlům a povětšinou jimi byly královské dcery, či šlechtičny.


Athény ochotně trpěly prostituci, jelikož z ní plynuly nemalé zisky v podobě daní, z nichž financovaly stavbu lodí a nákladnou výzbroj. Prostitutky byly pro stát důležité. Jejich oblečení se muselo lišit od oděvu počestných žen. V Řecku dikteriady nosily oblečení určené barvy (zelené) nebo jasné znamení. Taková rozlišení existovala i jinde než v Řecku.

Pokud se chcete dozvědět, jak to chodilo s prostitucí v Římě či ve Francii, přečtěte si druhý díl seriálu